Gdański Zarząd Okręgowy niedługo przyjmie do Polskiego Związku Motorowego stowarzyszenie Automobilklub Bytowski.

Zgodnie z zapowiedziami, 12.01. podczas walnego zebrania członków, stowarzyszenie zdecydowało o przekształceniu się w automobilklub. W tym celu zmieniono kilka punktów w statucie. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, aby bytowski klub został włączony do struktur Polskiego Związku Motorowego. – To tylko formalność, którą dokonamy na najbliższym posiedzeniu – zapewnia członek Zarządu Okręgowego PZM w Gdańsku, Ireneusz Korycki. – Marzenia się spełniają – mówi bytowiak Maciej Myszka, dodając: – Zakładając Byt-Kar nie przypuszczaliśmy, że w tak szybkim tempie dojdziemy tak daleko.

Na sobotnim posiedzeniu obecnych było 19 członków stowarzyszenia. Na wniosek Bogdana Adamczyka zdecydowali o nowej nazwie i podjęli uchwałę o ustanowieniu nowego herbu. Przekształcona organizacja będzie skupiać 2 sekcje – sportową oraz pojazdów zabytkowych. Aby zachować ciągłość, ta druga zachowała wewnętrzną nazwę Byt-Car. – Podobno słowo „kar” miało kojarzyć się z kaszubskiego z taczką. W tym przypadku bliżej nam do angielskiego słowa „car”, co po angielsku oznacza samochód – żartobliwie wyjaśnia wnioskodawca pomysłu Grzegorz Rycko (na zdjęciu).

W drugiej części ponad 3-godzinnego zebrania w Kaszubskim Inkubatorze Przedsiębiorczości przeprowadzono wybory nowych władz. Obyło się bez niespodzianek. Do powiększonego zarządu wybrano te same osoby: G. Rycko, Witolda Diuga, Filipa Matykę, M. Myszkę, Piotra Gierdalskiego i Krystiana Szopińskiego. Nową osobą w tym gremium jest Marcin Kurlej. Tuż po zamknięciu walnego zebrania, nowy zarząd wybrał prezesa. Dotychczasowy szef stowarzyszenia W. Diug od dłuższego czasu dawał sygnały, że chętnie przekaże komuś pałeczkę. Nie oznacza to jednak, że zamierza odejść na motoryzacyjną emeryturę. Nowym prezesem został G. Rycko, a W. Diug jego wiceprezesem ds. pojazdów zabytkowych Byt-Car. Drugim wiceprezesem ds. motosportu został M. Kurlej, którego priorytetem jest organizacja kolejnego rajdu Bëtowskô Gońba. Funkcję sekretarza nadal będzie pełnić F. Matyka. Niewielka zmiana nastąpiła w komisji rewizyjnej. W miejsce Edwarda Chabowskiego, który złożył rezygnację, wszedł Jacek Szymczak. W komisji pozostali Zbigniew Myszka i Grzegorz Wicher.

– Paleta naszych możliwości się zwiększa – mówi nowy prezes G. Rycko, dodając: – Będziemy zajmować się nie tylko tematyką samochodową, ale również rajdową, motocyklową i motorowerową. Najogólniej wszystkim tym, co jest związane z silnikami spalinowymi, a kto wie, może w przyszłości również elektrycznymi. Chcemy jednoczyć ludzi, którzy pasjonują się motoryzacją praktycznie w jej każdej odmianie. Używanie symbolu PZM-otu podniesie znacząco rangę naszej organizacji. Chcemy się rozwijać. Zapraszamy do współpracy osoby interesujące się motoryzacją. Będziemy szukać także kontaktów z innymi podobnymi stowarzyszeniami. Współpraca przyniesie korzyści każdej ze stron.

– Chcemy zjednać wszystkich ludzi związanych z motoryzacją i organizować więcej imprez związanych z tą pasją – tłumaczy K. Szopiński. – Po raz drugi włączymy się w pomoc przy organizacji wystawy na Rummeliadzie w Miastku. Zostaliśmy także zaproszeni przez tamtejsze stowarzyszenie Gryf na otwarcie sezonu. To dowód, że zamierzamy być widoczni na terenie całego powiatu – mówi G. Rycko. – Chcemy dalej rozwijać modę na klasyczne samochody i jednoślady. W tej chwili skupiamy się na organizacji Rajdu Dan-Car. To będzie świetna okazja do promocji automobilklubu i naszych partnerów w kraju i za granicą. Już dzisiaj otrzymujemy sygnały, że wydarzeniem interesują się nie tylko media krajowe, ale również niemieckie. Zapewne w sezonie będziemy aktywni podczas wielu imprez i zlotów, nie tylko tych o charakterze lokalnym – zapewnia G. Rycko.

Już w najbliższy piątek odbędzie się robocze zebranie zarządu. – Będziemy mówić o planach na ten rok. Aby je zrealizować, potrzebna jest dobra organizacja pracy, dlatego zajmiemy się podziałem zadań – wyjaśnia prezes.

Automobilklub Bytowski szykuje bonusy dla swoich członków. – Trwają rozmowy, by uzyskać zniżki za usługi z zakładami mechanicznymi czy firmą ubezpieczeniową. Będą one możliwe po okazaniu legitymacji członkowskiej. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy chcieliby wykorzystać tę formę promocji własnej działalności – zachęca G. Rycko.

Bogdan Adamczyk