Od kilku dni słyszymy, że huragan Harvey, który siał spustoszenie w amerykańskim stanie Teksas wpłynął na wzrost ceny także w Polsce. Szacuje się, że dzienna produkcja ropy naftowej w USA zmniejszyła się o 4,4 mln baryłek. To ok. 25 procent mocy rafineryjnych w Stanach Zjednoczonych. Nawet kilka tygodni może potrwać zanim wydobycie w Ameryce wróci do normy. Jaka to jest skala niech świadczy fakt, że kilka dni temu koncern Lotos w Naftoporcie odebrał pierwsze 700 tys. baryłek surowca od dostawcy z Kanady.

Niestety, pomorskie i zachodniopomorskie należą do czołówki najwyższych cen paliw w Polsce. W środę 6.09. benzyna bezołowiowa 95 w woj. pomorskim kosztowała średnio 4,41 zł/litr, a w woj. zachodniopomorskim 4,42 zł/litr. Niestety, dostępne notowania średnich detalicznych cen paliw nijak się mają do rzeczywistości…

W Człuchowie za litr Pb 95 trzeba było zapłacić nawet 4,78 zł (Orlen) i 4,77 zł (Statoil), w Miastku 4,77 zł (Orlen) i 4,73 zł (Protex), a w Bytowie 4,74 zł (Shell) i 4,72 zł (Orlen). Wymienione wysokie ceny podbił tylko Tczew 4,82 zł (Shell i BP).

Z kolei jeśli chodzi o cenę oleju napędowego to Bytów nie ma sobie równych: 4,65 i 4,52 zł/litr! Dla porównania w Kościerzynie można było kupić ON za jedyne 4,19 zł/litr, a w Starogardzie Gd. za 4,20 zł/litr. W Miastku tankowano po 4,33 zł/litr, a w Białym Borze 4,39 i 4,29 zł/litr.

Kolejnym dowodem na to, że huragan Harvey mocno „zaszalał” nie tylko na południowym wybrzeżu USA, ale także w Bytowie, są ceny autogazu. To oczywiście żart, bo akurat ceny gazu nie mają nic wspólnego z tym wydarzeniem. Bardziej można obwiniać brak konkurencji. Na pylonach w mieście na Kaszubach notowano ceny LPG po 2,29 zł/litr (Orlen i Shell). W tym samym czasie w Kościerzynie można było tankować za 1,95 zł/litr, a w Kartuzach nawet za 1,93 zł/litr (Oktan). Drogo jest też w Tczewie i Słupsku. Dla porównania, tankując 40 litrów gazu w Bytowie kierowcy płacą o 13,60 zł więcej niż w sąsiedniej Kościerzynie. W skali miesiąca różnicę robi się znaczna. Zauważył to dzisiaj zbulwersowany sytuacją cen nasz Czytelnik mówiąc, że takie ceny jak Bytowie spotyka jedynie na polskich autostradach.

Bogdan Adamczyk