Dane statystyczne wojewódzkiej komendy w Gdańsku wynika, że na drogach woj. pomorskiego jest niebezpiecznie. Co prawda, w okresie od stycznia do lipca 2017 r. w porównaniu z takim samym okresem 2016 r. zmniejszyła się zanotowana liczba wypadków drogowych z 1494 do 1376. Mniejsza jest też liczba rannych. Rok temu było ich 1899, a w obecnym 1733. Niestety, na drogach woj. pomorskiego zginęły aż 74 osoby! To o 22 więcej niż przed rokiem.

Wydawać by się mogło, że najwięcej ofiar należałoby się spodziewać zimą. Nic bardziej mylnego. Co prawda w styczniu zginęło aż 14 osób, ale w czerwcu 17 i w lipcu 15. To efekt tego, że latem więcej podróżujemy.

W statystykach zauważamy, że do największej liczby wypadków dochodzi w Gdańsku. Oczywiście wyjaśnieniem jest duże natężenie ruchu. Za to znacznie bezpieczniej wypada Gdynia. Najbezpieczniej na drogach jest w Sopocie oraz w powiatach lęborskim i sztumskim. Fatalnie wypada powiat kartuski. Zapewne całej winy nie można zwalać na kręte drogi pięknych Kaszub. Równie źle wypada liczba zabitych. W powiecie kartuskim zginęło w tym roku aż 10 osób! Bez ofiar obyło się jedynie w Sopocie. Śmiertelne żniwo było łaskawe również w powiatach: starogardzkim i kwidzyńskim, gdzie zginęło po jednej osobie.

W celu poprawy bezpieczeństwa wzmożono działania kontrolno-prewencyjne na terenie powiatu kartuskiego z naciskiem na drogi relacji Żukowo – Kartuzy – Sierakowice. Mundurowi zwracali uwagę na najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych: wymuszanie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, a także badanie trzeźwości.  30 policjantów skontrolowało 120 pojazdów, z tego aż 58 kierowców popełniło wykroczenia. Zatrzymano też 4 dowody rejestracyjne. Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach wraz z Komendą Wojewódzka zapowiadają kolejne działania.

Oby policyjne statystyki w kolejnych miesiącach mogły notować mniejsze liczby.

B.A.

Przeczytaj także:

Autostrada z Warszawy do Gdańska także dla „elektrycznych”