Po zestaw głośnomówiący kierowcy zazwyczaj przychodzą po tym otrzymanym mandacie za rozmowę w samochodzie podczas jazdy. Szkoda, że wcześniej o tym nie pomyśleli, ponieważ mogliby zaoszczędzić co najmniej połowę kwoty mandatu. Oczywiście w zależności jaki zestaw wybierzemy.

Jeżeli z telefonu w samochodzie korzystamy sporadycznie, niekoniecznie musimy inwestować od razu w zestaw głośnomówiący. Czasami wystarczy zwykła słuchawka bluetooth za ok. 50 zł, która też spełni swoje zadanie. Korzystanie z niej będzie trochę bardziej uciążliwe niż z zestawu głośnomówiącego, ale plusem tego rozwiązania jest jego cena.

Jak już zdecydujemy się na zestaw głośnomówiący, do wyboru mamy zestawy, które montujemy na stałe i zestawy przenośne. Te pierwsze są drogie i po zamontowaniu nie przeniesiemy już ich do innego samochodu, jeżeli w przyszłości zmienimy auto. Dlatego dzisiaj skupimy się na dwóch modelach przenośnych w dobrym stosunku cena do jakości.

Zestawy przenośne łączymy bezprzewodowo z telefonem za pomocą bluetootha. Zaproponuję dwa modele. Jeden budżetowy za ok. 150 zł i drugi dla bardziej wymagających użytkowników za ok. 300 zł. Pierwszy model to Jabra Drive, jeden z najpopularniejszych, które sprzedajemy u nas w sklepach. Ma większość potrzebnych funkcji i długi czas pracy na baterii. Obsługuje dwa telefony na raz. Jeżeli korzystamy z służbowego i prywatnego telefonu to dwa mogą być jednocześnie podłączone oraz posiada redukcję szumów. Zestaw ten sprawdzi się w samochodach osobowych, jednak w autach dostawczych i większych polecamy drugi zestaw, czyli Jabra Freeway, który jest wyposażony w innowacyjny system trzech głośników dzięki czemu nawet w głośnym samochodzie będziemy idealnie słyszeć rozmówcę. Z kolei system podwójnych mikrofonów zredukuje zakłócenia, które generuje nasz samochód. Jedną z ciekawszych funkcji tego zestawu jest czujnik ruchu, dzięki czemu zestaw automatycznie włącza się gdy ruszamy samochodem i wyłącza się jeżeli stajemy. Jeżeli mamy aktywny bluetooth w telefonie zestaw automatycznie podłączy się do telefonu. Dodatkowo w tym modelu mamy sterowanie głosem i nadajnik FM, przez co będziemy mogli puścić muzykę z telefonu na głośniki radia samochodowego, a połączenie odbierzemy głosowo. A więc jeżeli chcemy zaoszczędzić 200 zł i 5 punktów karnych, warto zaopatrzyć się w jakiekolwiek urządzenie, które pozwoli nam bezprzewodowo korzystać z telefonu.

Szymon Małek [PhoneShop.pl – Gazeta Miastecka]