Czwartym muzeum na szlaku Rajdu Dan-Car było muzeum transportu w Dreźnie. Pierwotnie nie był w planie, jednak ktoś luknął do neta i znalazł kolejne atrakcyjne dla miłośników motoryzacji. Zatem krótkie zwiedzanie arcypięknej stolicy kraju związkowego Saksonia została wzbogacona o kolejny punkt.

Jak sama nazwa mówi w Dresden Transport Museum znaleźliśmy wszystko co służy lub służyło do przemieszczania się po świecie. Począwszy od jednośladów, czyli rowery, motorowery, motory i wszelkie pojazdy roweropodobne, po samochody, także pojazdy szynowe, czyli pociągi, lokomotywy, wagony oraz to co może latać, więc samoloty, balony, i cepeliny. To nie wszystko, bo miłośnicy transportu wodnego mogli podziwiać potężne makiety statków i okrętów. Były żaglowce, żaglówki, wycieczkowce, kontenerowce, a nawet tankowce. Zatem nie można się było nudzić. Zatem pod jednym słowem „transport”, kryje się wiele zagadnień. Dla mnie zbyt wiele i mało konkretnie.

Czy muzeum w Dreźnie jest warte zwiedzenia? Tak, lecz w moim osobistym rankingu nie zajmuje tej rangi jak chociażby te z Zwickau, Suhl czy Eisenach. Niemniej jednak jeśli już będziemy w Dreźnie to warto wejść do znajdującego się w samym sercu ponad półmilionowego miasta muzeum transportu. To był ostatni nasz punkt na ziemi naszego zachodniego sąsiada. Ruszyliśmy zatem na przedostatni etap do Zielonej Góry. Czy wrócę do Drezna? Tak, może nawet jeszcze w tym roku. Chcę lepiej poznać jedno z ładniejszych niemieckich miast.

Bogdan Adamczyk

Foto: Bogdan Adamczyk

August Horch Museum Zwickau (szlakiem muzeum 3)

Fahrzeugmuseum Suhl (2)

Automobile Welt Eisenach (szlakiem muzeum 1)