Zaloguj się

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Zarejestruj się!

Zarejestruj

  • +48 601 411 636

W Bytowie powstanie automobilklub

W Bytowie powstanie automobilklub

Działające od czterech lat Bytowskie Towarzystwo Pasjonatów Pojazdów Zabytkowych Byt-Kar chce wejść w struktury Polskiego Związku Motorowego.

- Aby stać się automobilklubem, potrzebne są zmiany w statucie, dopisując w celach stowarzyszenia pojęcie motosportu - mówił podczas odwiedzin w Bytowie członek Zarządu Okręgowego w Gdańsku PZM Ireneusz Korycki, na co dzień związany z Automobilklubem Rallyland z Chojnic. Spotkanie odbyło się w grudniu u prezesa Byt-Karu Witolda Diuga w Świątkowie (gm. Bytów). - Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad przynależnością naszego stowarzyszenia do PZM - wyjaśnia wiceprezes Byt-Kar, Maciej Myszka. - Jestem przekonany, że utworzenie w Bytowie automobilklubu poszerzy możliwości i podniesie się ranga naszej organizacji - dodaje członek bytowskiego towarzystwa, Krystian Szopiński.

W ostatnich dniach grudnia, podczas posiedzenia zarządu Byt-Karu, sekretarz Filip Matyka zaproponował konkretne zmiany. - Cele stowarzyszenia zostałyby wzbogacone m.in. o działalność naukową, sportową i charytatywną. Ponadto nastąpiłaby częściowa zmiana nazwy oraz struktury wewnętrznej. Powstaną dwie sekcje: pojazdów zabytkowych i sportu motorowego - zapowiada F. Matyka. - Na czele automobilklubu stanie nowo wybrany prezes. Z kolei dwaj wiceprezesi będą jednocześnie koordynatorami poszczególnych sekcji. Będą one mogły działać niezależnie. Każdy członek stowarzyszenia zadeklaruje, do której sekcji chce przynależeć - uzupełnia M. Myszka.

Przy okazji nastąpi zmiana nazwy i logo. - Propozycji jest kilka. Myślę, że „Automobilklub Bytowski” byłby dobrą nazwą, ale są też pomysły, aby w nazwie pozostawić człon „Byt-Kar”. O tym ostatecznie zdecyduje walne zgromadzenie członków - mówi K. Szopiński. Walne ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu. - Nowa nazwa odświeży nas, będzie krótsza od aktualnej i bardziej rozpoznawalna. Gdy zakładaliśmy stowarzyszenie grupą zaproszonych osób, wiedzieliśmy, że sami nie damy rady rozwijać tej organizacji. Bywały wzloty i upadki. Całe szczęście, że mamy odpowiedni podział zadań w towarzystwie i każdy zajmuje się tym, w czym jest dobry - tłumaczy M. Myszka.

Do rozmów z przedstawicielem PZM zaproszono również miłośników sportów motorowych. Wśród nich nie mogło zabraknąć chociażby Jacka Szymczaka, uczestnika niedawnej Bytowskiej Gonitwy. - Wraz z innymi ekipami z okolicy planowaliśmy zbudować team, aby pod wspólnym szyldem regularnie brać udział w rajdach. Razem zapewne będzie łatwiej o większą liczbę startów. To kosztowny sport stąd, zamiast działać indywidualnie, będziemy wspierać się w jednej drużynie. Dlatego cieszę się, że powstała taka inicjatywa - mówi J. Szymczak.

Z powstania automobilklubu zadowolony jest też Marcin Kurlej, zdobywca Pucharu Polski w sezonie 2013. - Chciałbym wrócić do ścigania się - zapowiada. Jednak nie ta kwestia jest dla niego najważniejsza. Bytowiak, który wspólnie z Maciejem Raczewskim współtworzy rajd Bëtowskô Gòńba, mówi o większych możliwościach organizacyjnych. - Chciałbym, aby Gońba na stałe wpisała się do kalendarza bytowskich imprez. Nasze moce przerobowe i organizacyjne mają swoje granice. Potrzebne jest organizacyjne wsparcie. Dlatego również zastanawiałem się nad utworzeniem automobilklubu. Cieszę się, że taki już powstaje i możemy połączyć siły. To ułatwi spełnienie wymogów PZM-otu przy organizacji rajdów - mówi M. Kurlej.

Z powstania nowej motoryzacyjnej organizacji zadowoleni są przedstawiciele innych dyscyplin. Członkostwo zapowiadają chociażby miłośnicy off-roadowych rajdów terenowych, quadowcy, motocrossowcy czy 7 na świecie w motocyklowym stuncie Sławomir Kożykowski. - Chcemy, aby każdy pasjonat motoryzacji znalazł swoje miejsce w naszej organizacji. Wkrótce ogłosimy termin walnego zgromadzenia członków Byt-Karu - zapewnia M. Myszka.

Jednocześnie członkowie Byt-Kar nie chcą rezygnować z dotychczasowych działań, m.in. wystawy samochodów i motocykli na bytowskim rynku. Sztandarowa impreza odbywająca się przy okazji Dni Bytowa w tym roku odbędzie się po raz 4. Dodatkowo zorganizują także wystawę polskiej motoryzacji z okazji Dnia Niepodległości. Jeszcze wcześniej, bo w dniach 28.04. - 2.05. odbędzie się Rajd Dan-Car. Ponadto bytowiacy włączą się w organizację miasteckiej Rummeliady.

B.A.