Jednym z celów Rajdu Dan-Car organizowanego przez Automobilklub Bytowski było odwiedzenie muzeum motoryzacyjnego w Eisenach. Dotarliśmy tam po drugim etapie naszego rajdu. W sumie z Bytowa do Eisenach pokonaliśmy ponad 750 km. To był początek naszej sentymentalnej podróży z motoryzacją DDR, a także z latami przedwojennymi. Automobile Welt Eisenach Museum to przegląd ponad 100-letniej historii przemysłu samochodowego w Eisenach.

Pierwsze nasze spotkanie z AWE zaliczyliśmy pokonując główną bramę dawnej fabryki. Obecny kształt powstał po przebudowie fabryki silników lotniczych BMW na fabrykę samochodów. Co ciekawe, w czasach VEB AWE znajdował się tam oddział Volkspolizei. Wspomnianą bramę udało się uratować przed wyburzeniem. Zanim dotarliśmy do budynku wystawowego minęliśmy starą halę fabryczną. Powybijane szyby i stare mury dobitnie opowiadały o minionych latach.

Wśród eksponatów w budynku wystawowym podziwialiśmy pojazdy Eisenach AG, DIXI, BMW, EMW oraz IFA Wartburg. Były także pierwsze egzemplarze Opla Astry i Vectry z ery Opelwerk Eisenach z 1992 r. Obok pojazdów fabrycznych były także sportowe, specjalne i prototypy. Między nimi dumnie prezentowały się również jednoślady. Ciekawostek nie brakowało. Zapewne każdy znalazł dla siebie model, który najbardziej przypadł do gustu. Moim ulubionym egzemplarzem był Wartburg 311 Camping w wersji kombi z charakterystycznymi zaokrąglonymi szybkami nad tylnymi oknami. Podobał mi się także Wartburg 313 Sport Coupe z wlotami powietrza obok nadkoli.

Chyba nie będzie tajemnicą, że szczególnym zainteresowaniem cieszyły się Warburgi. Chyba nic dziwnego, bo prowadzącym kolumnę 11 aut z Bytowa był Wartburg 1.3 Leszka Wrzesińskiego. Nie ukrywał, że wystawa bardzo mu się podobała. Niech zgadnę… jemu najbardziej podobał się jego model w wersji sportowej…

Na pytanie czy warto się wybrać do Automobile Welt Eisenach Museum, niech odpowiedzią będą załączone zdjęcia. Uzupełnieniem jednodniowego pobytu w Eisenach było odwiedzenie zamku Wartburg wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO i spacer ulicami uroczego miasteczka.

Kolejnym muzeum na naszej liście był Fahrzeugmuseum Suhl, ale o tym w następnej galerii zdjęć.

Bogdan Adamczyk